Shit Hot Soundsystem

SHS_photo_profile
Shit Hot Soundsystem

Shit Hot Soundsystem poprvé v česku!

DJ a producent Matt Stypulkowski (aka Shit Hot Soundsystem) nastupuje na Nu Disco scénu v okamžiku, kdy se zamiloval do tracku “Gin Nation” od Tiger & Woods. Slyšel ho během Ministry of Sound od Future Disco a mohl tak být svědkem reakce ze strany davu. Tam si uvědomil, že je to pro něj to pravé.

To nastartovalo nekonečné (a stále trvající hledání) skvěle znějících smyček, které se postupně přerodí v jeho tracky. Během jeho “edit kariéry” se poměrně brzy track “Girls” objevil ve výběru Yam Who? na labelu Midnight Riot, což mu opravdu pomohlo vytvořit publikum.

Shit Hot Soundystem je podporován od disco velikánů, jako je Greg Wilson, Get Down Edits, Fingerman, Evil Smarty , 80s Child, Yam Who? a v neposlední řadě borci, kteří stáli u samého začátku celé věci: Tiger & Woods.

Anglická verze

UK based DJ and producer Matt Stypulkowski (aka Shit Hot Soundsystem) started off in the Nu Disco scene after falling in love with “Gin Nation” by Tiger & Woods, hearing it played by Future Disco at Ministry of Sound and witnessing the response from the crowd, he knew this was for him.

It kickstarted an endless (and ongoing) search for great sounding loops and licks to breathe new life into and turn into Shit Hot Soundsystem tracks.

The track “Girls” was picked up by Yam Whos? Midnight Riot label quite early on in his editing career and really helped establish an audience.

Shit Hot Soundsystem has now received support from disco heavyweights such as Greg Wilson, Get Down Edits, Fingerman, Evil Smarty, 80s Child, Yam Who? and the guys who helped kick start the whole thing; Tiger & Woods.

2016 promises to be a big year for the artist with many DJ appearances lined up and new releases in the pipeline.

avatars-000181100064-nyicvf-t500x500

Tracky a sety